3. számú tévhit:
"A különböző proteinturmixok teljesen feleslegesek
az alakformálás, vagy a zsírégetés alatt, sőt: megvastagszik a tőle a test,
és olyan lesz, mint a body-buildereké."
NEM IGAZ!
Ez az egyik "kedvencem" a badarságok közül, amelyek a fitness-termekbe járó/nem járó emberek fejében berögzült. Elnézést a kifejezésért, de ez az a tájékozatlanság, amely a legtöbb esetben gátat szab bármiféle testi fejlődésnek, illetve a kifogáskeresés halmazába is beletartozhat.
Testünk működéséhez alapvetően négy tápanyag szükséges:
- VÍZ:
Sokan nem is tekintik tápanyagnak, de köztudott, hogy szomjan sokkal rövidebb ideig él túl a fizikai testünk, mint étlen, másrészt pedig a víz az egyetlen tápanyag, amely az egész testen keresztül sejtszintig felhasználásra kerül, beépül. - SZÉNHIDRÁT:
Cukortartalmuk szerint egyszerű-, és összetett szénhidrátok léteznek. Leegyszerűsítve: a vércukor-szintre gyakorolt hatásuk különböztetik meg őket egymástól. Szénhidrát (más néven az izmokban és a májban raktározott glikogén) gyakorlatilag minden tevékenységhez elegendhetetlen, hiánya korai elfáradáshoz, csökkent intenzitáshoz, és nem megfelelő teljesítményhez vezet. A legtöbb aktív ember számára az 5-10g/ttkg (testtömeg-kilogramm) az ideális szénhidrát bevitel. (kenyérfélék, tészta, rizs, zöldségek, gyümölcsök, gabonák). - ZSÍR:
Zsír nélkül a test nem maradhat életben. Azonban fontos megkülönböztetnünk esszenciális és raktározott zsírt. A többlet-zsír minden szempontból káros, egészségi és esztétikai szempontból is. Az esszenciális zsírok formálják a sejtmembránt, az agyszövetet, az ideghüvelyeket, a csontvelőt és a szervek közötti zsírt. A zsír szigetelést és védelmet biztosít. A raktározott zsír a test fontos energiaraktára, melyhez a test mindig hozzáférhet, hiszen az energiaszükségletünk folyamatos. Zsírt éget a test aerob, vagy bármilyen mozgás közben: evés, séta, munkavégzés, de alvás közben is. Egy átlagembernek 3 napra és éjszakára való futáshoz szükséges folyamatos zsírraktár áll a rendelkezésére. - FEHÉRJE:
Testünk minden egyes szöveténeknek bizonyos részei fehérjéből épülnek fel. A fehérjéket megtaláljuk az izomszövetben, a kötőszövetekben, az inakban, a bőrben, a körömben, a hajban, a szervekben.
A kezdő sportolónak az első három adaptációs hétben megnövekedett fehérjeszükséglete van, akár 40%-kal is nagyobb az átlagosnál. A normális érték azoknak, akik rendszeresen sportolnak kb. 0,75g / testtömeg-kilogramm.
Az egyszerűség kedvéért tehát:
egy 100 kg-os embernek a napi fehérje szükséglete 75g.
Miben található fehérje:
- tejtermékek,
- gabonák,
- hüvelyesek,
- olajos magvak,
- szója,
- azuki bab,
- csírák,
- húsok és halak.
Minden sportolónak ajánlott napi 1-2 adag fehérjeturmix fogyasztása, lehetőleg:
- rögtön edzés után és
- reggel éhgyomorra, vagy
- lefekvés előtt