Rengeteg elkötelezett híve van a testépítésnek. Engem mindig ámulatba ejt egy igazán kidolgozott, definiált kar, duzzadó mellkas, széles hát, szálkás láb. Az esztétikai minőség mellett én mindig a mögötte álló időt, energiát és munkát látom. A céltudatosságot, a lemondást, a professzionalitást.
Ez biztos mást is lelkesedéssel tölt el, és egy kezdő őszinte szívvel kér tanácsot egy haladó sportolótól. Ám kötve hiszem, hogy a segítőkész haladó sportoló végez állapotfelmérést, vagy egy alapos konzultációt, mielőtt készségesen segít a kezdő társának, és ellátja olyan instrukciókkal, gyakorlatokkal, melyek hibátlan elvégzéséhez-kivitelezéséhez ő maga is évek alatt jutott el. Figyelembe veszi- e, ha valakinek valamilyen műtéte, sérülése volt, és emiatt bizonyos terhelés ártó számára?
A gyakorlatok összeállításánál mindig, minden személyi vonást, információt, körülményt figyelembe kell venni.
Az edzéstervnek igenis mindenki számára személyre szabottnak kell lenni. Természetesen alapul lehet venni bizonyos alap-edzésterveket mintának, melyek híres sztároktól, testépítőktől származnak, azonban mindezt edzői felülbírálattal és legalább az elején folyamatos felügyelettel kell megtámogatni.
A testépítő gyakorlatok több szempont szerint csoportosíthatóak. Ám mindig haladjunk fokozatosan:
- a könnyebbtől a nehezebb, kombináltabb gyakorlatok felé,
- az egyszerűtől a bonyolultabb felé,
- fokozatosan emeljük a súlyokat,
- hagyjunk időt az alapozásra, hogy a testnek legyen ideje és lehetősége az adaptációhoz, ami mindenképp egy TELJES TEST EDZÉSSEL kell, hogy kezdődjön.
TELJES TEST EDZÉSSEL =
minden izomcsoportra 1 gyakorlat, 3-4 sorozat x 15 ismétlés.
Szinte kivétel nélkül mindenki azonnal már az osztott edzésmódszerrel kezd, és szinte biztos, hogy kettő, vagy még több, akár 4 gyakorlatot is végez egy izomcsoportra.
Ez több szempontból is hibás:
- Mint már említettem, nélkülöz bármilyen edzéselméleti hátteret, illetve személyes tényezőt,
- Másrészt izomegyenlőtlenséghez vezet: a favorit izomcsoportok vannak fókuszban: egyes izomcsoportok teljesen lemaradnak az edzéstervből, és ez túledzéshez is vezethet.
Mint az élet minden más területén, itt is szánj időt és figyelmet arra, hogy az edzésterved csakis a tiéd legyen és ne kerülj edzéselméleti zsákutcába.