Őszintén szólva már alig vártam, hogy elkészítsem ezt a bejegyzést. Nemcsak azért, mert edzőként minden nap legalább kétszer elhangzik ezen témák-kérdések közül legalább egy, hanem mert a rohanó világban - ahol az elérhető információ minden harmadik évben megkétszereződik - csodálkozom, hogy a fitnesz-edzés területén mennyi mellékvágány van, mennyi a félreértés.
Nem csak arról van szó, hogy egy kezdő sportolni vágyó esetleg nem tudja, merre-hogyan induljon neki a testépítésnek, alakformálásnak, hanem arról is, hogy sokan már évek óta járnak fitnesz-wellness termekbe és mégis hézagos a tudásuk.
Félre ne értsetek, ez nem egy kritika, inkább sajnálom, hogy sokan több órát töltenek naponta-hetente a gépeken, és az általános félreértések, téves beidegződések miatt sokkal kevesebb eredményt érnek el az erőfeszítéseikhez képest.
Vannak olyan gyakorlatok, amelyek 15-20 évvel ezelőtt megállták a helyüket, azonban azóta eltelt (jó)pár év, kibővült a testünk működését elemző, feltáró tudásanyag. A jelen kor legfontosabb fogalma: a megelőzés.
Egyre gyorsabb életvitelünk, felgyorsult bioritmusunk, az egyensúlyából kibillent testünk-lelkünk, sokszor inkább rehabilitációt igényel, mintsem olyan gyakorlatokat, melyek fokozzák az egyenlőtlenségeket, ne adj’ Isten még sérüléshez is vezetnek.
Való igaz, hogy 6. osztályban fékevesztetten tudtunk rohangálni, és zsámolyról-zsámolyra ugrálni, de azóta napi 12 órát ülünk egy irodában, vagy az autóban, magas a stresszfaktor, sokkal kevesebb az ételeink vitális anyagtartalma, és összességében is öregedtünk pár évet. Tehát: nem ugyanaz a teherbíró képességünk, mint annak előtte.
Mégis vannak olyan hobbi-sportolók, akik "hozzáértő" újrakezdőként a 20 évvel ezelőtti gyakorlatokat (az már egyszer bevált alapon...) veszik elő a tarsolyukból, és nem is sejtik, hogy sok esetben azok többet ártanak, mint amennyit használnak.
A tiltott gyakorlatokat már egyszer érintettük, ismétlésképpen, lásd újra:
- Soha nem feszítünk vissza ízületet, hanem a gyakorlatok végzése közben pl. könyökünk vagy térdünk legyen enyhén hajlítva, értelemszerűen rugalmas, laza tartásban.
- Nyakat és gerincet hátrafelé nem hajlítunk.
- Törzsdöntésből nyújtott derékkal nem emelünk nagy súlyt pl. „Jó reggelt gyakorlat”, kivéve haladó testépítők, versenyzők.
- Fejkörzést lehetőleg a válltól-vállig, horizontális síkban végezzük.
- A térd soha ne kerüljön a boka vonala elé, pl. guggolásnál.
- Nem forgatunk és hajlítunk egyszerre ízületet.
- Nagy súly emelésénél a kiinduló helyzet beállításához kérjünk segítséget. Pl.: fekve-nyomás, pull-over.
- Kellő edzettség hiányában ne fussunk, csak kocogjunk, sétáljunk (power-walking)!
- Nem (csak) a futástól leszünk edzettek: a megfelelő edzettség kritériuma a szabályos futási technika kialakulása.