A javasolt napi étrenden túl más, bonyolult ételkombinációkat a szervezet nem igényel. A nyers gyümölcsök, gabonafélék, csírák, főzelékfélék, hüvelyesek, algák, zöldségek, olajos magvak és tejtermékek minden szükséges tápanyaggal ellátják testünket, és biztosítják az ideális testsúly elérését és megtartását.
Testünk optimális működéséhez kb. 1 óra testmozgásra van szükség, legalább heti 3 alkalommal: ezt gyaloglással, kocogással, biciklizéssel, tornával, jógával oldhatjuk meg.
Fontos, hogy enyhe verejtékezéssel járjon, ez segíti a mérgek kiürülését a szervezetből. További kitűnő méregtelenítő módszerek még: a gőzfürdő, a szauna, az izzasztó gyógytea kúrák.
Betegség esetén célszerű egynapos böjtöt, vagy néhány napos lékúrát tartani: ez megkíméli a szervezetet az emésztés fáradalmaitól. Böjt esetén vizet, gyógyteát, lékúra esetén főtt burgonyalevet, rostmentes, friss gyümölcs- vagy zöldséglevet lehet fogyasztani. Ekkor a szervezet az esetleg korábban felrakódott zsírokat is könnyebben lebontja. A lékúrához hasonlóan tarthatunk heti egy gyümölcsnapot, amikor az évszaknak megfelelő, lédús gyümölcsöt eszünk három ízben. Ez egyben nagyon jó méregtelenítő módszer is (pl. szőlőkúra).
A hagyományos felfogás, amely szerint naponta kell fogyasztani a négy „pillér" táplálék mindegyikét (hús, tej, tojás, kenyér), a táplálkozáskutatók egybehangzó véleménye szerint téves és káros. Egy étkezésen belül legegészségesebb a két-háromféle étel fogyasztása a helyes ételtársítás betartásával.
Fontos megjegyezni, hogy a túlzott fehérjefogyasztás a testnövekedés időszakát követően mindenképpen káros. Elhízást, savasodást, köszvényt, reumát, allergiát, nyálkahártya gyulladást idézhet elő. A fehérjebevitelt az életkor előrehaladtával, vagyis 45 év körül - a fizikai igénybevétel figyelembevétele mellett - ajánlott fokozatosan csökkenteni. E tekintetben a nyálkahártyák működése némi tájékoztatást adhat, mert a túlzott fehérjebevitelt felesleges váladéktermelődés jelzi.
Étrendünk megváltoztatásának megkönnyítésére a fokozatosság elvének betartása javasolt. Először reformáljuk meg a reggelit, két hét elteltével a vacsorát, további két hét elmúltával pedig az ebédet. Ezzel egyidejűleg szoktassuk magunkat a helyes szilárd-folyékony táplálékarány betartására.
Végezetül egy javaslat: súlyfelesleg esetén álljunk a mérlegre, írjuk fel a súlyunkat, és kezdjük el a leírtak gyakorlati megvalósítását. Három hét múlva (lépcsőzetes bevezetés esetén hat hét múlva) álljunk ismét a mérlegre, s az eredmény önmagáért beszél, bár az eddigieket nem időszakos fogyókúraként, hanem örökérvényű, egészségvédő táplálkozási szokásként ajánlottuk.