Megosztás
A tavasz közeledtével nem árt, ha egy kicsit megvizsgáljuk izmainkat. Nem feltétlen a tükör előtt pózolásra gondoltam, bár az is adhat némi felhajtóerőt az edzéshez - így vagy úgy.
Korábban már volt arról szó, hogy az elkeseredés nem a legjobb tudatállapot a mozgáshoz, bár - ha ez kell ahhoz, hogy végre elinduljon valaki és a tettek mezejére lépjen végre - akkor egye fene, még szenvedhet is egy kicsit az elején :).
Tehát lássuk, mi a helyzet az izmokkal. Az izmokban zajló anyagcsere-folyamatok világa roppant érdekes, de ezt most átugranám, még az izomrostok típus-vizsgálata sem visz most minket előrébb.
Amire ma legfőképp koncentrálunk: az izmaink kiegyensúlyozatlansága, hivatalos nevén muscularis disbalance (muszkuláris diszballansz).
Még e pár sor után sem érzed a bizsergést… akkor mindjárt fogod.
Lépj terpeszállásba nyújtott lábbal, hajolj előre és tedd le a tenyered a talajra. Nem éred el a talajt? Netán egyik kezed/ujjad lejjebb van, mint a másik?
Na, ez lesz a mai témánk…..
Az izmok szélsőségesen két típusba sorolhatók, attól függően, hogy napi tevékenységet illetően milyen funkciója van az izomnak.
Néhány izom, mint pl. a farizom, testtartási, vagy stabilizáló izomként működik, míg mások, pl. a combhajlító izom (lásd előbbi példánál a comb hátsó része), mozgató izomként működnek. Így különböztetjük meg: a megrövidülésre és az elgyengülésre hajlamos izmokat.
Ez mit is jelent?
Például ha munkánk során egész nap sokat ülünk, akár az irodában, vagy az autóban, a tartásunk görnyedt lesz, bizonyos izmok (pl. széles hátizom, lapocka közötti izmok, a deréktájékon elhelyezkedő izmok) petyhüdtté, gyengévé válnak, mert azokat rendszertelenül használjuk, s gyakran már fájdalom is jelentkezik.
Amikor például hátfájásunk van akkor nemcsak a mély gerincizmok, hanem a mély hasizmaink is legyengülnek. Nehéz lesz újra mozgásra bírni őket.